Matryca rejestruje obraz tworzony przez światło wpadające przez obiektyw. Światłoczułą powierzchnię stanowi warstwa pikseli, nad nią umieszczono siatkę filtrów i mikrosoczewki.Część powierzchni matrycy zajmuje również elektronika sterująca jej pracą.Oprócz rejestracji obrazu matryca wspomaga pomiar ostrości, koloru i natężenia naświetlenia, a w niektórych modelach aparatów (Sony, Pentax) jest połączona z systemem stabilizacji obrazu. Matrycę (tak naprawdę układ z filtrami na froncie) można łatwo zobaczyć w aparatach z wymienną optyką, po zdjęciu obiektywu (w lustrzankach po podniesieniu lustra). Jej płaszczyzna jest nieraz zaznaczona na korpusie aparatu kółkiem z poprzeczną kreseczką. Wymiana obiektywu czy zwykła nieszczelność na styku korpusu i obiektywu może skutkować zabrudzeniem matrycy, dlatego wiele aparatów z wymienną optyką wyposażono we wbudowany system automatycznego czyszczenia matrycy (zwykle za pomocą ultradźwięków).
Od impulsu elektrycznego do obrazu
Matryca w aparacie cyfrowym składa się zmilionów komórek światłoczułych zwanych pikselami lub fotodiodami. Światło (czyli strumień fotonów) padające na pojedynczy piksel powoduje wygenerowanie w nim ładunku w postaci elektronów wybitych z półprzewodnika tworzącego piksel (zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne). Ładunek jest proporcjonalny do intensywności padającego światła. Światło oświetla piksel przez określony czas, a następnie jego dopływ jest blokowany za pomocą migawki - wówczas sygnał zgromadzony w pikselach zostaje odczytany i przekształcony z postaci analogowej w cyfrową. Dalsze przetwarzanie obrazu odbywa się w procesorze obrazu aparatu cyfrowego. Warto wiedzieć, że obiektyw nie jest jedyną rzeczą w aparacie wyposażoną w soczewki. Także przed każdym z pikseli matrycy znajduje się miniaturowy element skupiający światło zwany mikrosoczewką. Mikrosoczewki mają za zadanie zminimalizować straty światła poprzez skupianie go w obrębie piksela.
Piksele matrycy reagują wyłącznie na natężenie światła, nie na jego kolor. By otrzymać kolorowe a nie monochromatyczne (w odcieniach szarości) zdjęcia, przed matrycą, pomiędzy pikselami a mikrosoczewkami, umieszcza się filtry kolorów, na ogół RGB (ang. Red - czerwony, Green - zielony, Blue - niebieski). Każdy z filtrów przepuszcza światło o adekwatnej dla swojego koloru długości fali, a resztę blokuje. Najpopularniejszy w fotografii cyfrowej wzór filtrów to tak zwana maska Bayera, gdzie na regularnej szachownicy kolorowych filtrów znajdziemy 25% barwy czerwonej, 25% barwy niebieskiej oraz 50% barwy zielonej. Filtrów jest tyle, ile pikseli na matrycy - nad każdym pikselem znajduje się filtr danego koloru. Taki układ sprawia, że na co drugi piksel pada światło zielone, a na co czwarty czerwone bądź niebieskie. Barwa pikseli obrazu określana jest metodą interpolacji barwnej na podstawie informacji o kolorze sąsiednich pikseli - to zadanie wykonuje procesor obrazowy w aparacie cyfrowym.
Typy aparatów ;
- aparaty kompaktowe; to małe,podręczne aparaty służące przede wszystkim do uwieczniania chwili. Nie są używane przez profesjonalistów.
- aparaty lustrzanki; to profesjonalne apraty, którę służą głównie profesjonalistą. Posiadają bardzą dobrą matrycę, Zazwyczaj są duże z wymeinnymi obiektywami.
No comments:
Post a Comment